KICIŃSKI CHÓR KAMERALNY

Missa Pro Defuncto – W. A. Mozart – REQUIEM

      Msza żałobna Requiem powstała w 1791 roku i jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Kiedy komponował Requiem, był już bardzo chory. Kompozytor nie zdołał ukończyć dzieła, choć zaprzątało go do ostatnich chwil życia – jeszcze 4 grudnia pracował nad wątkami Lacrimosa dies illa. Mozart prowadził wyścig z czasem, uważając, że pisze requiem na własną śmierć. Z takim przekonaniem zmarł.
Rękopis mozartowski, ostatnie nuty postawione jego ręką, przypadają na 8 takt partii wokalnych Lacrimosa. Dzieło dokończyli jego znajomi kompozytorzy, Joseph Eybler oraz uczeń i przyjaciel rodziny Franz Xaver Süssmayr.
Pierwsze wykonanie Requiem miało miejsce 14 grudnia 1793 roku.
W Poznaniu, od 2001 roku w kościele franciszkanów, a od 2012 w Katedrze, w każdą rocznicę śmierci Mozarta, w intencji spokoju duszy wielkiego kompozytora odprawiana jest msza, której towarzyszy napisana przez niego muzyka. Z uwagi na budowę Requiem oraz dla zachowania właściwego charakteru, zgodnego z epoką, liturgia sprawowana jest według rytu przedsoborowego (tzw. msza trydencka).
Kiciński Chór Kameralny „ARSIS” serdecznie zaprasza na to wydarzenie muzyczne. Msza rozpoczyna się w godzinie śmierci kompozytora – 23:00.

1 grudnia 2018 – próba generalna z orkiestrą Collegium F pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego:

 

 

Skomentuj